Jak odtruć organizm po ciągu alkoholowym?

Wielu osobom wydaje się, że ciąg alkoholowy to stan upojenia, który musi utrzymywać się przynajmniej przez kilka dni. Tymczasem nic bardziej mylnego, wystarczy bowiem 48 godzin, by można było mówić o ciągu alkoholowym. Wbrew pozorom podobnego stanu doświadczyło wielu z nas. Wakacyjny wyjazd, przedłużająca się domówka czy, aż nazbyt udany, wieczór kawalerski i gotowe – wpadamy w ciąg alkoholowy. O ile trwa on dość krótko (na przykład wspomniane wcześniej 48 godzin) i jest epizodycznym wydarzeniem, to sama decyzja o jego przerwaniu nie powinna nastręczać bardzo dużych trudności. Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się w przypadku kiedy ciągi alkoholowe trwają po kilka tygodni, a nawet dłużej. Niezależnie jednak od czasu trwania ciągu alkoholowego odstawienie trunku i powrót do trzeźwości wiąże się z szeregiem przykrych dla organizmu konsekwencji związanych z jego wcześniejszym zatruciem alkoholowym.

Jakie są skutki zatrucia alkoholowego?

Zatrucie alkoholowe występuje, kiedy nasz organizm dostanie zbyt dużą dawkę trunku, której nie jest w stanie ani wydalić, ani przyswoić. Do najczęstszych dolegliwości, które dotykają nas, kiedy dojdzie do zatrucia alkoholowego, należą między innymi: ogólne osłabienie organizmu, wymioty i nudności, zaburzenia koncentracji, mowy i równowagi, a także silne bóle na przykład głowy i mięśni oraz nadwrażliwość na dźwięki i światło. Tego typu dolegliwości mogą mieć miejsce w przypadku lekkiego zatrucia alkoholowego i ustępują zwykle po około 1 – 2 dniach. Wiele zależy także od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz ilości spożytego trunku. Należy także pamiętać o tym, że w przypadku choroby alkoholowej skutki zatrucia będą zgoła inne i zdecydowanie bardziej niebezpieczne dla zdrowia (na przykład: drgawki, omamy czy zaburzenia świadomości).

Domowe odtruwanie organizmu z alkoholu

Każdy, kto choć raz w życiu struł się alkoholem wie z jakimi przykrymi konsekwencjami przyjdzie mu się mierzyć po zakończonej imprezie. Istnieją oczywiście sposoby na złagodzenie przykrych dolegliwości. Jeśli chciałbyś sobie pomóc w domowym zaciszu to z dalszej części dowiesz się między innymi jak odtruć organizm po ciągu alkoholowym oraz na czym polega odtrucie alkoholowe w domu. Należy równocześnie pamiętać o tym, że domowe sposoby sprawdzają się tylko i wyłącznie w przypadku lekkiego zatrucia alkoholowego, które wystąpiło po jednorazowym piciu. Jeżeli natomiast zatrucie jest ciężkie, to niezbędne i konieczne będzie w takim przypadku profesjonalne leczenie szpitalne. Również w przypadku osób uzależnionych od alkoholu domowe sposoby na nic się nie zdadzą (a wręcz odstawianie trunku na własną rękę może być w takich sytuacjach niebezpieczne!) – tu potrzebny jest profesjonalny detoks w szpitalu pod okiem specjalistów. Skupmy się jednak na sposobach radzenia sobie z lekkim zatruciem alkoholowym spowodowanym jednorazowym przedawkowaniem.

Domowe sposoby na odtrucie organizmu:

  • Nawadnianie

Alkohol powoduje odwodnienie organizmu. Dlatego jednym z najważniejszych sposobów na odtrucie jest odpowiednie wyregulowanie naszej gospodarki wodnej i przywrócenie jej do pierwotnego stanu. Chcąc to osiągnąć, musisz unikać picia kawy, a także słodkich napojów gazowanych lub energetycznych. Do odpowiedniego nawodnienia organizmu wystarczy Ci zwykła woda, ewentualnie z dodatkiem cytryny, która działa odkażająco i poprawia odporność.

  • Dieta oczyszczająca

Zastosowanie kilkudniowej diety oczyszczającej może pomóc nam zregenerować wątrobę i pozbyć się szkodliwych toksyn z naszego organizmu. Należy w tym czasie pić dużo soków warzywnych i spożywać, chociażby seler, marchewkę czy por, które wykazują właściwości pomocne w procesie odtruwania.

  • Zielona herbata

Zielona herbata zawiera między innymi cenne polifenole, które odpowiadają za rozpuszczanie szkodliwych toksyn w tłuszczach i usuwanie wolnych rodników, dzięki czemu przyspieszają proces odtruwania organizmu. Zielona herbata ma ponadto działanie oczyszczające i lecznicze.

Ile czasu trwa odtruwanie organizmu?

To, ile konkretnie czasu zajmie odtruwanie organizmu z toksyn alkoholowych jest bardzo ciężkie do precyzyjnego określenia z uwagi na fakt, że każdy z nas różni się predyspozycjami oraz tempem metabolizmu i trawienia. U niektórych powrót do normalności może zająć nawet 2 dni, natomiast inni czują się całkiem dobrze już po kilkunastu godzinach. Niezależnie od tego, zawsze warto zastosować wszelkie możliwe zabiegi, które mają szansę znacząco skrócić ten nieprzyjemny czas odtruwania organizmu i postawić nas na nogi znacznie szybciej.

Jeśli zatem zależy Ci na czasie i zastanawiasz się, co jest dobre na odtrucie alkoholowe oprócz przedstawionych wcześniej domowych sposobów, to powinieneś koniecznie przemyśleć możliwość skorzystania z tak zwanej kroplówki na kaca.

Jak szybko odtruć organizm z alkoholu?

Kroplówka odtruwająca to niewątpliwie najszybsze i najskuteczniejsze rozwiązanie problemów związanych z odtruwaniem organizmu po ciągu alkoholowym. Zawiera ona mieszaninę soli fizjologicznej i glukozy, które podane dożylnie w błyskawicznym tempie pomogą przywrócić odpowiednią gospodarkę wodno-elektrolitową. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązania jest to, że usługi tego typu świadczy personel medyczny, a zatem jest to w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia rozwiązanie. Co więcej, cała procedura odbywa się w domu pacjenta, dlatego zupełnie nie należy kłopotać się dojazdem do najbliższej przychodni czy szpitala co, biorąc pod uwagę stan, w jakim znajdują się osoby wymagające takiej kroplówki, jest niewątpliwie bardzo dużym udogodnieniem. Tak zwane „odtruwanie na telefon” gwarantuje nam szybką pomoc specjalisty i zdecydowaną ulgę w cierpieniach.

Oczywiście należy pamiętać, że najlepszym i niezawodnym sposobem na uniknięcie przykrych konsekwencji odtruwania organizmu jest po prostu umiarkowane i przemyślane spożywanie alkoholu w rozsądnych ilościach, które nie doprowadzą do zatrucia.

Leczenie kaca Lublin

Leczenie kaca Warszawa