Wielu osobom wydaje się, że ciąg alkoholowy to stan upojenia, który musi utrzymywać się przynajmniej przez kilka dni. Tymczasem nic bardziej mylnego, wystarczy bowiem 48 godzin, by można było mówić o ciągu alkoholowym. Wbrew pozorom podobnego stanu doświadczyło wielu z nas. Wakacyjny wyjazd, przedłużająca się domówka czy, aż nazbyt udany, wieczór kawalerski i gotowe – wpadamy w ciąg alkoholowy. O ile trwa on dość krótko (na przykład wspomniane wcześniej 48 godzin) i jest epizodycznym wydarzeniem, to sama decyzja o jego przerwaniu nie powinna nastręczać bardzo dużych trudności. Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się w przypadku kiedy ciągi alkoholowe trwają po kilka tygodni, a nawet dłużej. Niezależnie jednak od czasu trwania ciągu alkoholowego odstawienie trunku i powrót do trzeźwości wiąże się z szeregiem przykrych dla organizmu konsekwencji związanych z jego wcześniejszym zatruciem alkoholowym.
Jakie są skutki zatrucia alkoholowego?
Zatrucie alkoholowe występuje, kiedy nasz organizm dostanie zbyt dużą dawkę trunku, której nie jest w stanie ani wydalić, ani przyswoić. Do najczęstszych dolegliwości, które dotykają nas, kiedy dojdzie do zatrucia alkoholowego, należą między innymi: ogólne osłabienie organizmu, wymioty i nudności, zaburzenia koncentracji, mowy i równowagi, a także silne bóle na przykład głowy i mięśni oraz nadwrażliwość na dźwięki i światło. Tego typu dolegliwości mogą mieć miejsce w przypadku lekkiego zatrucia alkoholowego i ustępują zwykle po około 1 – 2 dniach. Wiele zależy także od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz ilości spożytego trunku. Należy także pamiętać o tym, że w przypadku choroby alkoholowej skutki zatrucia będą zgoła inne i zdecydowanie bardziej niebezpieczne dla zdrowia (na przykład: drgawki, omamy czy zaburzenia świadomości).
Domowe odtruwanie organizmu z alkoholu
Każdy, kto choć raz w życiu struł się alkoholem wie z jakimi przykrymi konsekwencjami przyjdzie mu się mierzyć po zakończonej imprezie. Istnieją oczywiście sposoby na złagodzenie przykrych dolegliwości. Jeśli chciałbyś sobie pomóc w domowym zaciszu to z dalszej części dowiesz się między innymi jak odtruć organizm po ciągu alkoholowym oraz na czym polega odtrucie alkoholowe w domu. Należy równocześnie pamiętać o tym, że domowe sposoby sprawdzają się tylko i wyłącznie w przypadku lekkiego zatrucia alkoholowego, które wystąpiło po jednorazowym piciu. Jeżeli natomiast zatrucie jest ciężkie, to niezbędne i konieczne będzie w takim przypadku profesjonalne leczenie szpitalne. Również w przypadku osób uzależnionych od alkoholu domowe sposoby na nic się nie zdadzą (a wręcz odstawianie trunku na własną rękę może być w takich sytuacjach niebezpieczne!) – tu potrzebny jest profesjonalny detoks w szpitalu pod okiem specjalistów. Skupmy się jednak na sposobach radzenia sobie z lekkim zatruciem alkoholowym spowodowanym jednorazowym przedawkowaniem.
Domowe sposoby na odtrucie organizmu:
Nawadnianie
Alkohol powoduje odwodnienie organizmu. Dlatego jednym z najważniejszych sposobów na odtrucie jest odpowiednie wyregulowanie naszej gospodarki wodnej i przywrócenie jej do pierwotnego stanu. Chcąc to osiągnąć, musisz unikać picia kawy, a także słodkich napojów gazowanych lub energetycznych. Do odpowiedniego nawodnienia organizmu wystarczy Ci zwykła woda, ewentualnie z dodatkiem cytryny, która działa odkażająco i poprawia odporność.
Dieta oczyszczająca
Zastosowanie kilkudniowej diety oczyszczającej może pomóc nam zregenerować wątrobę i pozbyć się szkodliwych toksyn z naszego organizmu. Należy w tym czasie pić dużo soków warzywnych i spożywać, chociażby seler, marchewkę czy por, które wykazują właściwości pomocne w procesie odtruwania.
Zielona herbata
Zielona herbata zawiera między innymi cenne polifenole, które odpowiadają za rozpuszczanie szkodliwych toksyn w tłuszczach i usuwanie wolnych rodników, dzięki czemu przyspieszają proces odtruwania organizmu. Zielona herbata ma ponadto działanie oczyszczające i lecznicze.
Ile czasu trwa odtruwanie organizmu?
To, ile konkretnie czasu zajmie odtruwanie organizmu z toksyn alkoholowych jest bardzo ciężkie do precyzyjnego określenia z uwagi na fakt, że każdy z nas różni się predyspozycjami oraz tempem metabolizmu i trawienia. U niektórych powrót do normalności może zająć nawet 2 dni, natomiast inni czują się całkiem dobrze już po kilkunastu godzinach. Niezależnie od tego, zawsze warto zastosować wszelkie możliwe zabiegi, które mają szansę znacząco skrócić ten nieprzyjemny czas odtruwania organizmu i postawić nas na nogi znacznie szybciej.
Jeśli zatem zależy Ci na czasie i zastanawiasz się, co jest dobre na odtrucie alkoholowe oprócz przedstawionych wcześniej domowych sposobów, to powinieneś koniecznie przemyśleć możliwość skorzystania z tak zwanej kroplówki na kaca.
Jak szybko odtruć organizm z alkoholu?
Kroplówka odtruwająca to niewątpliwie najszybsze i najskuteczniejsze rozwiązanie problemów związanych z odtruwaniem organizmu po ciągu alkoholowym. Zawiera ona mieszaninę soli fizjologicznej i glukozy, które podane dożylnie w błyskawicznym tempie pomogą przywrócić odpowiednią gospodarkę wodno-elektrolitową. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązania jest to, że usługi tego typu świadczy personel medyczny, a zatem jest to w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia rozwiązanie. Co więcej, cała procedura odbywa się w domu pacjenta, dlatego zupełnie nie należy kłopotać się dojazdem do najbliższej przychodni czy szpitala co, biorąc pod uwagę stan, w jakim znajdują się osoby wymagające takiej kroplówki, jest niewątpliwie bardzo dużym udogodnieniem. Tak zwane „odtruwanie na telefon” gwarantuje nam szybką pomoc specjalisty i zdecydowaną ulgę w cierpieniach.
Oczywiście należy pamiętać, że najlepszym i niezawodnym sposobem na uniknięcie przykrych konsekwencji odtruwania organizmu jest po prostu umiarkowane i przemyślane spożywanie alkoholu w rozsądnych ilościach, które nie doprowadzą do zatrucia.