Ile czasu oczyszcza się organizm z alkoholu?

Zatrucie alkoholowe to niestety nic przyjemnego. Wie o tym doskonale każdy, kto choć raz w swoim życiu doświadczył tego nieprzyjemnego stanu, kiedy to zdarzyło mu się nadużyć trunku. To, ile konkretnie czasu potrwa odtruwanie z toksyn alkoholowych, zależy między innymi od naszych indywidualnych predyspozycji, a także ilości spożytego trunku. Żeby jak najbardziej precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, ile czasu oczyszcza się organizm z alkoholu, należy przede wszystkim rozróżnić stopień zatrucia alkoholowego, które nas dotyczy.

Jak długo oczyszcza się organizm w przypadku lekkiego zatrucia alkoholowego?

Alkohol w naszej kulturze jest jedną z najpopularniejszych używek i towarzyszy nam właściwie przy wszystkich możliwych okazjach, święta i uroczystościach. W rozsądnej ilości alkohol ma poprawiać nasz nastrój i wpływać na rozluźnienie. Spożywany okazjonalnie i z rozwagą nie powoduje zbyt poważnych, negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Wielu z nas zdarzyło się jednak przekroczyć złotą granicę przynajmniej raz w życiu i musieliśmy zmagać się z dokuczliwymi objawami zatrucia alkoholowego. W przypadku kiedy jednorazowo przedawkowaliśmy alkohol i nasz organizm nie poradził sobie z jego przyswojeniem bądź wydaleniem, to zwykle możemy mówić o tak zwanym lekkim zatruciu alkoholowym.

Taki stan objawia się między innymi nudnościami, wymiotami, bólami głowy i mięśni, problemami między innymi z koncentracją i utrzymaniem równowagi oraz ogólnym złym samopoczuciem, i całościowym osłabieniem organizmu. Objawy tego typu mogą dokuczać nam w różnym nasileniu zwykle przez około 1 bądź 2 dni, a następnie samoistnie ustępują. To, jak szybko uda nam się uporać z oczyszczeniem naszego organizmu z toksyn alkoholowych zależy między innymi od naszych indywidualnych predyspozycji, tempa metabolizmu, a także zastosowanych (bądź nie) przez nas metod wspomagających odtruwanie.

Jak długo oczyszcza się organizm w przypadku ostrego zatrucia alkoholowego?

Ostre zatrucie alkoholowe dotyka zwykle osób zmagających się z nałogiem. Do tego typu zatrucia dochodzi w wyniku długotrwałego dostarczania do organizmu alkoholu. Skutki takiego zatrucia to oprócz osłabienia, bólu głowy i mięśni, zaburzeń koncentracji i wymiotów, także omamy, utrata pamięci, drgawki, zaburzenia świadomości, podwyższone ciśnienie, a nawet zaburzenia pracy serca.

W takich przypadkach często konieczne jest wykonanie szeregu badań między innymi pod kątem uszkodzenia wątroby i innych narządów wewnętrznych. W takim przypadku konieczne jest profesjonalne odtruwanie organizmu odbywające się pod okiem specjalistów. Organizm sam nie jest w stanie poradzić sobie z tak poważnymi skutkami zatrucia. Tego typu odtruwanie i oczyszczanie organizmu z toksyn alkoholowych trwa w szpitalu zazwyczaj nawet do 10 dni.

Oczyszczanie organizmu z alkoholu – Sposoby

Byłeś na imprezie i zdarzyło Ci się nieco przesadzić z trunkami, a teraz zastanawiasz się jak oczyścić organizm z alkoholu? Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, które mogą być pomocne w przezwyciężaniu przykrych skutków lekkiego zatrucia alkoholowego. Alkohol ma działanie odwadniające. Oczyszczanie organizmu z toksyn polega zatem przede wszystkim na przywróceniu odpowiedniej gospodarki wodno – elektrolitowej. Możesz ten proces przyśpieszyć, a tym samym skrócić czas dochodzenia do siebie, korzystając z poniższych metod:

  • woda z cytryną – woda jest konieczna, żeby odpowiednio nawodnić organizm, a dodatek cytryny ma działanie oczyszczające i pomaga pozbyć się toksyn. Żeby jak najszybciej, dojść do siebie konieczne jest spożywanie dużych ilości wody (najlepiej mineralnej),
  • dieta warzywna – spożywanie niektórych warzyw (chociażby marchewki) oraz picie soków warzywnych wspiera oczyszczanie organizmu ze szkodliwych toksyn alkoholowych. Nie każdy jednak jest w stanie cokolwiek zjeść lub wypić w czasie trwania zatrucia alkoholowego,
  • zielona herbata – również zielona herbata ma właściwości oczyszczające, głównie ze względu na swój moczopędny charakter pomaga szybciej pozbyć się zalegającego w organizmie alkoholu,
  • gotowe preparaty – w aptekach dostępne są różnego rodzaju preparaty, mieszanki i substancje mające za zadanie wyrównać gospodarkę wodno-elektrolitową i przynieść cierpiącemu ulgę. Problematyczne może być dostarczenie tego typu preparatów do organizmu – niestety często pojawia się odruch wymiotny,
  • kroplówka oczyszczająca – to zdecydowanie najszybszy sposób na oczyszczenie organizmu z alkoholu. Mieszanina glukozy i elektrolitów podana dożylnie przez wykwalifikowanego medyka natychmiast trafia do krwioobiegu, dzięki czemu cały proces odtruwania przebiega znacznie szybciej. Co ciekawe taka usługa może być wykonana w domu pacjenta, jeśli więc skutki upicia bardzo Ci doskwierają – warto przemyśleć zastosowanie takiej metody.

Nawet jeżeli czujemy się już dobrze a negatywne, fizyczne objawy zatrucia ustąpiły, to nie powinniśmy np. prowadzić pojazdów, zanim nie wykonamy testu alkomatem, który potwierdzi, że w naszym organizmie faktycznie nie ma już alkoholu. Warto oczywiście pamiętać o tym, że najlepszym i zdecydowanie niezawodnym sposobem na całkowite uniknięcie nieprzyjemności związanych z zatruciem alkoholowym jest okazyjne spożywanie trunku w racjonalnych ilościach.

Leczenie kaca Lublin

Leczenie kaca Warszawa