Pogotowie kacowe – co to jest i jak działa?

Chyba każdy z nas doświadczył kiedyś tak zwanego kaca, czyli wybitnie złego samopoczucia z powodu zbyt dużej ilości spożytego alkoholu. Szacuje się, że aż 80% osób, które spożywały kiedykolwiek alkohol, przynajmniej raz w życiu doświadczyły skutków w postaci właśnie kaca. Co więcej, jak się okazuje aż około 20% studentów, doświadcza tej przykrej dolegliwości nawet co tydzień! Złe samopoczucie po spożyciu alkoholu wynika głównie z jego odwadniających właściwości (spożycie 100 ml alkoholu prowadzi do utraty około 400 ml wody naszego organizmu!).

Najczęstsze symptomy, którymi objawia się kac to między innymi: ogólne osłabienie całego organizmu, złe samopoczucie, silny ból głowy, nudności oraz wymioty, brak apetytu, problemy z koncentracją i zachowaniem równowagi oraz kręcenie się w głowie. Czasami występuje także nadwrażliwość na dźwięki bądź światło. Obecnie istnieje wiele sposobów radzenia sobie z przykrymi dolegliwościami, które powoduje nadmierne spożycie alkoholu. Możemy do nich zaliczyć typowo domowe sposoby takie jak: nawadnianie, picie zielonej herbaty czy spożywanie dużej ilości warzyw, jak również tak zwane pogotowie kacowe.

Co to jest pogotowie na kaca?

Tak zwana kac karetka to nic innego, jak jedna z usług pogotowia pielęgniarskiego, która powstałaby pomóc osobom borykającym się ze skutkami tak zwanego zatrucia alkoholowego. Wykwalifikowany pracownik medyczny przyjeżdża w ramach takiej usługi do pacjenta i podaje mu dożylnie odpowiednią mieszaninę substancji (zwykle to glukoza i elektrolity), które zdecydowanie złagodzą objawy kaca i pozwolą „poszkodowanemu” wrócić do formy, i zregenerować się w zdecydowanie szybszym czasie.

Podanie kroplówki poprzedzone jest oczywiście wywiadem medycznym i badaniem, podczas którego pielęgniarz/ka decyduje jaka mieszanina sprawdzi się w tym konkretnym przypadku. Zwykle podawanych jest kilka kroplówek między innymi nawadniające i witaminowe. W razie potrzeby istnieje również możliwość zastosowania leków przeciwwymiotnych, wzmagających apetyt lub uspokajających – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Pogotowie kacowe to zdecydowanie najszybsza i najbezpieczniejsza forma powrotu do trzeźwości, ponieważ cała procedura przeprowadzana jest pod okiem wykwalifikowanego specjalisty np. pielęgniarza lub ratownika medycznego.

Jak działa pogotowie kacowe?

Żeby wezwać pogotowie kacowe, wystarczy zadzwonić – działa ono bowiem przez całą dobę. Żeby jak najbardziej sprostać oczekiwaniom, usługa jest świadczona w domu pacjenta. Co ciekawe, kac karetkę można zamówić nawet z wyprzedzeniem – jeśli zatem wiesz, że szykuje się duża impreza, na której prawdopodobnie przesadzisz z alkoholem, to chyba warto przemyśleć skorzystanie z takiej możliwości i zabezpieczenie sobie kolejnego dnia bez przykrych dolegliwości. Jeśli chodzi o cenę za tego typu usługi, to jest ona różna między innymi w zależności od zużytych substancji oraz ilości podanych kroplówek, a także odległości dojazdu do pacjenta.

Kto może skorzystać z usług kac karetki?

Z usług kac karetki może skorzystać dosłownie każdy, kto z jakichkolwiek przyczyn przesadził z ilością wypitego alkoholu i chciałby w jak najkrótszym czasie pozbyć się przykrych konsekwencji takiego stanu rzeczy. Grupą szczególnie zainteresowaną tego typu usługami są między innymi osoby, które mają pewne zobowiązania i muszą, chociażby stawić się w pracy określonego dnia. W takich przypadkach karetka na kaca może być dla wielu osób prawdziwym ratunkiem.

Jakich efektów mogę się spodziewać po przyjęciu kroplówek?

Przyjęcie dożylnie odpowiednich mieszanin substancji zapewnia wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu i jego prawidłowe nawodnienie. Dodatkowo podane mogą zostać substancje wspomagające łaknienie, hamujące odruch wymiotny, uspokajające i tak dalej. Dzięki temu nasz organizm szybciej pozbywa się szkodliwych toksyn alkoholowych, a w efekcie pacjent w zdecydowanie krótszym czasie czuje się lepiej. Nawodnienie i dostarczenie witamin i elektrolitów sprawia, że mija, chociażby ból głowy i ustępują inne przykre dolegliwości.

Niewątpliwą zaletą kroplówek dożylnych jest to, że skutków ich działania możemy spodziewać się naprawdę szybko, ponieważ wlewy trafiają wprost do naszego krwiobiegu. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, że nawet kiedy fizyczne skutki przedawkowania alkoholu ustąpią i czujemy się już całkiem dobrze – nie oznacza to, że w naszym organizmie zupełnie nie ma już alkoholu. Żeby to stwierdzić, konieczne jest przeprowadzenie badania alkomatem. Tylko jeżeli urządzenie wykaże 0,00 promili, możemy pozwolić sobie, chociażby na prowadzenie pojazdów.

Wybierając się na przyjęcie czy imprezę zawsze warto racjonalnie, w sposób przemyślany i odpowiedzialny dawkować sobie alkohol, by uniknąć przykrych skutków wystąpienia kaca następnego dnia. Jeśli jednak z jakichś powodów zdarzy nam się przesadzić z ilością wypitych trunków, to wezwanie kac karetki może okazać się najlepszym dla nas wyjściem.

Leczenie kaca Lublin

Leczenie kaca Warszawa